http://www.otrebusy.edu.pl

:: Z naszej Gazetki - تخت جمشید (Persepolis)
Wiadomość dodana przez: Arek (2013-12-09 19:34:04)

Filmy animowane zwykle kojarzą się nam z infantylnymi produkcjami dla najmłodszych. Jednak „Persepolis” w reżyserii Vincenta  Paronnaud to nie bajka, którą można oglądać z młodszym rodzeństwem, tylko niezwykła historia o dojrzewaniu, odnajdywaniu samego siebie i walce o wolność.
Czarno-biała, rysunkowa adaptacja jest swego rodzaju pamiętnikiem dorastania w Iranie za czasów Szacha i rewolucji islamskiej.


Główna bohaterka Marjane Satrapi jest dziewięcioletnią dziewczynką. Jak każde dziecko chodzi do szkoły i bawi się z przyjaciółmi. Wychowuje się w kochającym domu intelektualistów i wielkich patriotów narodowych. Ma szczęśliwe dzieciństwo.

Nadchodzi jednak rok 1979- czas rewolucji islamskiej. Kraj z monarchii konstytucyjnej przekształca się w republikę islamską. W życie wchodzi prawo szariatu a świat, który znała Marjane odchodzi w zapomnienie. A przecież ona wciąż jest dzieckiem i  żadna polityczna zmiana nie jest w stanie tego ograniczyć.

Choć rzeczywistość nie jest kolorowa dziewczyna odkrywa swój ,własny zakazany świat, tworzony przez zachodnią muzykę i emblematy wolnego świata.
Opowieść Marjane brzmi poważnie, ale nie znajdziemy w niej złości i szukania winnych, tylko  wrażliwość, nostalgię, sporą dawkę poczucia humoru oraz godny podziwu dystans.

Warto wiedzieć, że Marjane Satrapi nie jest postacią fikcyjną. Obecnie mieszka we Francji, jest rysowniczką i autorką komiksów .Film to jej autobiografia, w której może trochę subiektywnie, oczami dziecka pokazuje nam kraj ogarnięty wojną.

Produkcja powstała na podstawie komiksu Marjane o tym samym tytule.
„Persepolis” został uhonorowany dwiema nagrodami Francuskiej Akademii Sztuki Filmowej; za najlepszy film oraz debiut reżyserski.


Tosia
adres tej wiadomości: http://www.otrebusy.edu.pl/news.php?id=980