http://www.otrebusy.edu.pl

:: Żołnierze Wyklęci, Żołnierze Niezłomni - Ci, których chciano zepchnąć na margines, poniżyć i wymazać z pamięci.
Wiadomość dodana przez: Arek (2016-03-01 20:03:20)

Ich hart ducha, przywiązanie do ojczyzny , poświęcenie dla Polski i służba wartościom powinny być dla młodych ludzi przykładem, bowiem to oni będą stanowić o przyszłości naszej Ojczyzny.  
25 lutego 2016 roku 26-osobowa grupa gimnazjalistów ( najlepsi historycy i członkowie   Towarzystwa   Przyjaciół   Armii   Krajowej ) wzięła  udział w uroczystościach w Centralnej Bibliotece Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, odbywających się z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego 1 marca. 

Spotkanie historyczno- edukacyjne „Żołnierze Niezłomni poza Krajem” zorganizowano w ramach cyklu „Białe plamy w historii Polski” . Dyrektor CBW, dr Jan Tarczyński, rozpoczął uroczystość od powitania honorowych gości i młodzieży  słowami patrona Biblioteki, Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Żołnierz żyje nie dla siebie, żyje on dla tych haseł, jakie ma wypisane na swym sztandarze: Ojczyzna i honor”. Wystąpienie okolicznościowe wygłosił dr Łabuszewski z IPN, który w krótkiej prelekcji historycznej przybliżył młodzieży działalność niepodległościową Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Uczestnicy spotkania obejrzeli film  „Dla Niepodległej…”,  opowiadający  o   Żołnierzach   Niezłomnych   poza  Krajem,  złożony z archiwalnych fragmentów filmów opatrzonych komentarzem znanych historyków. Spotkanie podsumował Prezes Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia W i N, mjr Waldemar Kruszyński, który przedstawił postać jednego z członków W i N. Czesława Pławskiego, ps.„BEJ”. Młodzież miała również okazję obejrzeć stałą wystawę unikatowych dokumentów zgromadzonych w CBW i zapoznać się z mniej znaną historią Polski i Polaków.

 Anna Buza, Mirosława Wilińskaadres tej wiadomości: http://www.otrebusy.edu.pl/news.php?id=1556